Sbormistři

Lenka Klátilová

2007 – současnost

* 6.3.1963 v Humpolci

Už na základní škole se velmi brzy stala členkou dětského pěveckého sboru, který  vedl humpolecký pan učitel Julius Kunsch. Po absolvování Střední školy ekonomické v Humpolci se v r. 1981 přihlásila ke studiu na Pedagogické fakultě
v Českých Budějovicích, obor český jazyk – hudební výchova. Pedagogický pěvecký sbor budoucích učitelek zde tehdy vedl Dr. Lubomír Tylner a později Dc. Jiří Fuchs. Pod jejich odborným a kvalitním vedením se její zájem o práci v pěveckém sboru a o samotný zpěv ještě prohloubil.

Po absolutoriu nastoupila své místo učitelky na Základní škole v Obratani, od roku 2000 pracuje na ZŠ Pacov.
V roce 1988 se stala členkou PS Slavík v Pacově, který tehdy vedl p. Karel Zamrazil. Pod vedením sbormistra profesora Stanislava Pešičky od roku 1998 začala paní Klátilová s korepeticí, vedením hlasových zkoušek, klavírním doprovodem.

V roce 2005 vzniklo komorní pěvecké těleso Malý Slavík, který paní Lenka Klátilová samostatně vedla. Od r. 2007 začala pomáhat s  dirigováním sboru i při vystoupeních –  např. při účasti sboru na Mezinárodním sborovém festivalu v italském Clusone. Po odchodu pana Pešičky 1. 4. 2008 se role sbormistryně ujala naplno.

 

Petr Koronthály

2012– 2018

* 26.11.1985 v Praze

Po základní škole absolvoval Petr Koronthály Arcibiskupské gymnázium v Praze. Dále vystudoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy, kde získal titul bakalář v oboru Obecná matematika. Současně s tím vystudoval klasickou skladbu na Pražské konzervatoři u prof. O. Kvěcha.

V roce 2012 se stal členem pěveckého sboru Slavík Pacov, a hned od začátku začal pomáhat paní dirigentce Lence Klátilové  při nácviku písní, při dělených zkouškách a záhy se stal druhým dirigentem sboru.

Ve skladatelské soutěži Generace 2010 získal ocenění za svoji skladbu Variace na lidovou píseň pro komorní orchestr.  V soutěži Opava Cantat 2014  získal první místo v kategorii ženských sborů za Husičku divokou a třetí místo
v kategorii sborů smíšených za Salve Regina.

17. 11. 2015  v katedrále svatého Víta na Pražském hradě proběhla Ekumenická modlitba za oběti totalitních režimů, kde zazněla jeho Panychida. Zpíval Kühnův smíšený sbor pod vedením sbormistra Marka Valáška, hrála Filharmonie
Hradec Králové pod vedením dirigentky Miriam Němcové.

V současnosti se věnuje skladbě, aranžmá a své čtyřleté působení ve sboru Piccolo coro e Piccola orchestra pod vedením Marka Valáška zúročuje tím, že vede dva sbory a to komorní sbor Lumen Pacov a Dech Vlašim.

 

Stanislav Pešička

1998 – 2008

* 31.7.1931 v Hostíně u Písku

+ 1.4.2008 v Táboře

Stanislav Pešička se narodil v Hostíně u Písku. V 10 letech odešel do Prahy, kde vedle studia na gymnáziu byl také žákem Scholycantorum profesora Venhody. (Prof. Venhoda studoval gregoriánský chorál ve Vatikánu a byl zakladatelem této pěvecké školy.) Dále studoval pedagogickou fakultu Karlovy univerzity v Praze, obor hudební výchova – ruský jazyk, a zároveň filozofickou fakultu.

V r. 1960 se ujal obnovení mužského sboru v Milevsku, který navazoval na bývalý spolek Vlastislav, a o několik let později se stal sbormistrem ženského sboru v Milevsku. Z obou pěveckých spolků pak vytvořil smíšený sbor.

Od r. 1972 byl profesorem střední ekonomické školy v Táboře, kde se hned zapojil do práce v pěveckém sboru Hlahol. Brzy se stal sbormistrem a s Hlaholem prožil nejdelší období své dirigentské praxe.

Od r. 1959 do r. 1990 byl sám zpěvákem Pěveckého sdružení pražských učitelů, do kterého se v r. 1999 znovu vrací jako dirigent. V osmdesátých letech se stal členem výboru jihočeské oblasti Unie českých pěveckých sborů a od r. 1990 do r. 1998 byl jejím předsedou. Za svou dlouholetou práci v oblasti amatérského sborového zpěvu získal S. Pešička mnoho vyznamenání a ocenění. Patří mezi ně např. Čestné uznání 1. stupně, Zlatý odznak UČPS, Cena Ferdinanda Vacha, Cena Františka Chodury, Cena města Tábor a další.

Od roku 1998, po náhlém odchodu sbormistra Karla Zamrazila, se stává dirigentem Sboru Slavík Pacov. Pěvecký sbor Slavík přetvořil repertoár a dosáhl dalších úspěchů doma i v zahraničí.

Profesor Stanislav Pešička však nezůstal u jednoho sboru. V r. 1999 se ujal řízení Pěveckého sdružení pražských učitelů a posléze i spojení PSPU s mužskými sbory PPS Smetana a PS Typografia pod společným názvem Pražské mužské sbory. Od ledna 2006 řídil pan Pešička už jen PS Slavík.

Na 3. ročníku Mezinárodního sborového festivalu hudebního romantismu ve Vlachově Březí obdržel Čestné uznání za osobitý dirigentský projev a na slavnostním koncertu pořádaném v Praze v sále B. Martinů na HAMU byl poctěn u příležitosti svých 70. narozenin.

Od 11. 4. 2003 byl Stanislav Pešička nositelem Umělecké ceny Františka Chodury Za vynikající a obětavou práci pro sborový zpěv.

 

Karel Zamrazil

1973 – 1998

* 22.8.1934 v Chrudimi

+ 3.8.1998 v Praze

Pan Karel Zamrazil se narodil 22. srpna 1934 v Chrudimi. V Jihlavě vystudoval Jihlavský institut, pedagogické oddělení učitelů hudebních škol se zaměřením na housle a zpěv.
Do Pacova přišel v roce 1958 jako učitel zdejší hudební školy. Počátkem 60. let se stal členem Okresního symfonického orchestru a v 70. letech hrál s Tanečním orchestrem Strojobal na klávesové nástroje. V roce 1968 byl jmenován ředitelem Hudební školy v Pacově, kterým zůstal 26 let.

Od roku 1968 se stal platným zpěvákem mužského pěveckého tělesa Pražští učitelé. Zde zároveň vedl i nácvikovou skupinu druhých basů.

V roce 1973 znovuobnovil činnosti pěveckého sboru Slavík, a tak navázal na historii sborového zpěvu v Pacově, která byla ukončena v roce 1941. Se svým sborem začal získávat ocenění a úspěchy nejen v české republice, ale i v zahraničí, sbor navštívil několikrát Německo, Holandsko, Švýcarsko, Rakousko, Itálii. Stal se známou a uznávanou osobností mezi amatérskými pěvci v evropských zemích. Jeho jméno zůstane navždy spjato s Pacovem, s pěveckým sborem Slavík.